Időjárás

Bali az örök nyár, a napsütés szigete.

Az évi átlaghőmérséklet 28-30 ºC, a páratartalom 70-90% között mozog. A nappali forróság és páratartalom után az éjszakák is melegek maradnak.

Két évszak váltja egymást, a száraz évszak márciustól december elejéig és az esős évszak, ami decembertől február végéig tart. A két évszak között csak annyi a különbség, hogy esős évszakban sűrűbben lehet számítani záporokra, trópusi viharokra, de még ekkor sincs napokig, hetekig tartó folyamatos esőzés. Délutánonként leszakad az ég rövid időre, majd amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan megy is. Ettől függetlenül nincs hideg, meleg eső esik, a hőmérséklet pedig a párától pár fokkal még magasabb lesz. Vagy éjszakai esőzések vannak, amik reggelre rendszerint általában elállnak és napsütésre ébredünk. De az utóbbi években már teljesen kiszámíthatatlan az időjárás, száraz évszakban is vannak sűrű esőzések, az esős évszakban pedig egyre kevesebb. Éppen ezért, bármikor is jön az ember Balira, érdemes egy esőkabátot a bőröndbe pakolni.

A nagy páratartalom miatt a legkényelmesebb viseletek a pamutból készült könnyű, szellős ruhák, pólók, rövidnadrágok. A hegyekbe érve viszont nem árt, ha felkészülünk a hűvösebb időre is, legyen a csomagunkban pár melegebb holmi, akár egy farmer, vékonyabb pulóver, esetleg széldzseki is.

Mivel szinte az Egyenlítő alatt fekszik a sziget, ezért a Nap nagyon erős, ne felejtsük otthon a 30-50 faktoros naptejünket sem! Még akkor is le tudunk égni, ha borongós, felhős idő van és a Napot nem is lehet látni.

Az Egyenlítőhöz való közelség másik következménye, hogy a nappalok hosszúsága szinte azonos egész évben. A nap reggel 6 óra körül kel és délután 6 óra körül nyugszik.

Illemszabályok

Az egyik legfontosabb szabály Balin, hogy a templomokba csak az előírtnak megfelelő öltözékben léphetünk be. Ez pedig nem más, mint az ún. sarong, ami egy hosszú, bokáig érő lepelszerű anyag, amit derékra kell kötni. Férfiaknak is! Minden templom bejáratánál bérelhető, de az utcai árusoktól, piacon kedvező áron (kb 5 Euro) be is szerezhető. Ezt a sarong-ot a későbbiekben kitűnően lehet használni strandtörölközőnek, lepelnek, vagy akár sálnak is.

A templomok területére a nőknek havi ciklusuk alatt tilos a bemenetel!

Dél-Kelet Ázsiában a fej a lélek helye. Éppen ezért illetlenségnek és tabunak számít mások fejének az érintése. Ebből az aspektusból kiindulva pedig a test alsó része spirituálisan a legalacsonyabb szintet jelenti, így nagy udvariatlanságnak számít, ha talpunkat mások felé irányítjuk.

A bal kéz tisztátalannak számít, így ha átnyújtunk vagy elfogadunk valamit, azt jobb kézzel tegyük.

Egészségügyi tanácsok

Nincs kötelező védőoltás (már a kovid oltás megléte sem feltétel a beutazáshoz), csak ajánlott oltások vannak, mint Hepatitis A-B, hastífusz, veszettség elleni.

A csapvíz fogyasztása nem ajánlott! Fogat lehet vele mosni, nem fertőző, de ivása hasmenést okozhat. Helyette palackos vizet vegyünk és azt igyuk! (a helyiek is csak palackos vizet fogyasztanak)

A miénktől különböző, számunkra szokatlan trópusi éghajlat és a fűszeres ételek, eltérő gasztronómia okozhatnak immungyengeséget, felfújódást, enyhe fertőzéseket. Éppen ezért házi patikánból nem hiányozhatnak az alapvető gyógyszerek, mint: fájdalom- és lázcsillapítók, antibiotikumok, hasmenés elleni szer, fertőtlenítőszer, sebtapaszok, steril gézek, stb. De kitűnő fertőtlenítést tud végezni az esténként elfogyasztott 1-1 kupica, otthonról hozott házipálinka is, valamint kitűnő gyomor- és bélfertőtlenítő, otthon vény nélkül kapható gyógyszer: Bolus Adstringens tabletta, melyet akkor kell elkezdeni szedni, ha már problémánk van.

A természetes módon történő tisztításra pedig a fiatal kókuszvíz a legjobb választás, amit mindenhol árulnak, s a friss kókuszdióból tudjuk kiszürcsölni a kókuszvizet. Gyomorpanaszok esetén pedig a papaya gyümölcs tud rendkívüli módon segíteni!

Feltétlenül ügyeljünk utunk során a higiéniára, csak bontatlan, palackos vizet igyunk, jól átsült ételeket, s mosott gyümölcsöt fogyasszunk!

S természetesen ne induljunk el utasbiztosítás nélkül!

Közlekedés

Indonéziában, hazánktól eltérően, baloldali a közlekedés.

A helyiek előszeretettel száguldoznak motorjaikon, lévén ez a leggyorsabb, legegyszerűbb közlekedési eszköz. Mivel szinte mindenki motorozik, s a kreszt nem igazán veszik figyelembe (nincs is), ezért a forgalom elég kaotikus, főleg a fővárosban és a nagyobb városokban.

Autó és motor bérlésére is van lehetőség, viszont ezek vezetéséhez mindenképpen szükségünk lesz nemzetközi jogosítványra, ami csak a magyarországival együtt érvényes. S mivel itt 110cc motorok vannak, amik már nem esnek bele a robogó kategóriába, így egy rendőri igazoltatásnál beleköthetnek abba, ha nincs megfelelő jogosítványunk rá. (pénzbírság)

Viszont, ha valaki még életében nem vezetett motort, az ne itt kezdje el, mert igencsak nehéz felvenni az itteni közlekedés ritmusát a fentebb említettek miatt.

Másik fontos dolog, ha ránézünk a Bali térképre úgy tűnik, hogy nincsenek nagy távolságok km-ben, de a való életben a hatalmas forgalmi dugók és keskeny utak miatt egy 20km-es szakasz akár 2 órába is tellhet. Főleg a sziget déli részén Kuta, Canggu, Seminyak környékén és a nagyobb turistaorientált városokban.